- 570.00 KB
- 2021-04-14 发布
Unit 7 How much are these
socks?
第四课时 Section B (2a~3b)
Ⅰ. 根据句意及首字母提示写出正确的单词。
1.My room is v nice. I like it.
2. You can buy some apples in the fruit s .
ery
tore/shop
3.—What c do you want?
—A blue T-shirt and a black skirt.
4. We don't have vegetables for lunch.We need to
b some.
5. Lisa needs a p of black shoes for school.
lothes
air
uy
Ⅱ.根据句意用括号内所给单词的适当形式填空。
1. The price of the black trousers (be) $40.
2. These vegetables are good for us. I'll take
(they).
3. Look at the (boy). They're in the classroom.
is
boys
them
4. The shoes are at a great (sell). Let's go and
see them.
5. Mary (need) a schoolbag.Her schoolbag
is lost.
sale
needs
Ⅲ.单项填空。
( )1.—They ______ all the clothes at very good
prices.
—Really?Let's go to see now.
A. need B. like C. sell D. thank
C
sell“卖”,符合句意。
( )2.—What's the ______ of the white cup?
—5 yuan.
A. color B. price
C. number D. name
B
由答语可知问的是价格。
( )3.The store has T-shirts ______ white,
yellow, black and red ______ only 15
yuan.
A. at;for B. in;for
C. for;in D. for;at
B
( )4. —Are ______ your friends here now?
—Yes, they are. Let's go.
A. some B. all
C. any D. one
B
( )5.—______
—I want a basketball.
A. How are you?
B. Have a good day!
C. What can I do for you?
D. Let's do sports!
C
for, buy, sale, price, dollars, clothes, pair,
store, skirt, want
Ⅳ.阅读短文, 然后用方框中所给单词的适当形式
填空, 每个词限用一次。
My parents and I are in Mr. Cool's Clothes
1. now.The 2. in it are nice. I want
to 3. a T-shirt.
Store clothes
buy
My mom wants to buy a 4. for my
sister and a hat 5. my father. And my
father 6. some socks. The socks are at
good 7. . They are only three dollars
for two 8. . The hats are fifteen
9. . And the T-shirts are on
10. for only 29 dollars.
wants
skirt
for
prices
pairs
dollars
sale
Ⅴ.阅读理解。
My name is Alice.Today I don't have
classes.Mary and I do some shopping.We are
good friends.We get there at half past ten in the
morning.At noon we have to have lunch at a
restaurant.The chicken hamburger is $5.20.Mary
says it is not dear but I don't think so.
In China a chicken hamburger is eight yuan.I
order a glass of orange juice.It's $1.70.Mary orders
rice with vegetables, cola and chocolate.Rice with
vegetables is $4.30.Cola is $2.80.Chocolate is
$5.50.We go shopping again.At three o'clock in
the afternoon we go home with a lot of food and
drinks.The food and drinks aren't dear in the shop,
but at the restaurant they are very dear.
( )1.Mary and her friend have no classes,
so they ______.
A. do some shopping
B. go fishing
C. eat out
D. visit a museum
A
( )2.Mary spends(花费) ______ on cola.
A. $2.80 B. $4.30
C. $5.20 D. $5.50
( )3.What does Alice order?
A. Cola. B. Chocolate.
C. Rice. D. Orange juice.
A
D
( )4.How much is a chicken hamburger in
China?
A. $5.20. B. $4.20. C. ¥8.00. D. ¥5.50.
( )5.What time do they go home?
A. At noon.
B. At three o'clock in the afternoon.
C. At half past ten in the morning.
D. At half past ten in the evening.
C
B
相关文档
- 译林英语四年级下册4BUnit7__单元2021-04-14 02:44:053页
- 2018届一轮复习北师大版必修3Unit72021-04-14 02:16:056页
- 2020届北师大版高考一轮复习必修三2021-04-13 23:59:1112页
- 江西省初中英语七年级上册Unit7How2021-04-13 22:28:4436页
- 初中英语八年级上册Unit7Willpeopl2021-04-13 21:38:429页
- 河北省初中英语七年级上册Unit7How2021-04-13 20:08:318页
- 仁爱英语七年级下册Unit7复习课件2021-04-13 17:12:48107页
- 初中英语七年级上册Unit7Howmuchar2021-04-13 17:08:177页
- 2020届北师大版高考一轮复习必修三2021-04-13 02:52:412页
- 九年级英语上册Unit7Teenagersshou2021-04-12 23:01:0329页